23.07.2024
Po raz kolejny, z radością informujemy, że Pytlak i Wspólnicy Kancelaria Prawna została wyróżniona przez globalny ranking firm prawniczych Chambers and Partners jako Band 1 w obszarze High Net Worth dla Polski, w kategorii Private Wealth Disputes!!! Wyróżnienia, jako Leading Individuals, ponownie…
czytaj dalej
03.04.2024
Pomagamy naszemu klientowi, wykonawcy umowy o roboty budowlane pod rządami Prawa zamówień publicznych, w sporze z zamawiającym odnośnie sposobu działania zawartej w umowie klauzuli waloryzacyjnej. Generalnie klauzula waloryzacyjna odpowiada wymogom Prawa zamówień publicznych i jest czytelna. Jak zwykle, diabeł tkwi jednak…
czytaj dalej
27.03.2024
Z dumą i radością informujemy, że Kancelaria Prawna PYTLAK // Wspólnicy, wiodąca butikowa kancelaria specjalizująca się w sporach dotyczących majątku prywatnego i biznesowego oraz w sporach korporacyjnych, znalazła się w gronie najlepszych firm prawniczych w rankingu Legal 500 dla Europy (EMEA 2024) i została wyróżniona…
czytaj dalej
19.12.2023
„Biały kołnierzyk” ( z ang. white collar, a właściwie white collar worker) to pojęcie, które na dobre rozgościło się w polskim biznesie. Oznacza ono pracowników umysłowych, zazwyczaj wysokiego szczebla, którzy cieszą się powszechnym zaufaniem. Obok białych kołnierzyków socjologia amerykańska wyróżnia np. niebieskie…
czytaj dalej
18.09.2023
Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym ze wspólnikami naszej Kancelarii, który ukazał się w dniu dzisiejszym w serwisie Business Magazine. Spory w świecie wielkich pieniędzy, czyli o turbulencjach w biznesie i ich unikaniu | Business Magazine (business-magazine.pl)
czytaj dalej
24.07.2023
24 marca 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Spory w spółkach kapitałowych w praktyce sądowej i arbitrażowej – trendy i wyzwania”. Materiał pokonferencyjny pt. „Zaskarżanie uchwał spółek kapitałowych przez prokuratora”, przygotowany przez członków naszego zespołu, pod kierownictwem Partnera…
czytaj dalej
21.07.2023
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który ukazał się w dniu dzisiejszym na łamach serwisu Polityka Insight: Chambers wyróżnia kancelarię od rozwiązywania sporów milionerów – Polityka Insight
czytaj dalej
20.07.2023
Z przyjemnością informujemy, że Kancelaria Prawna PYTLAK i Wspólnicy z siedzibą w Warszawie, wiodąca butikowa kancelaria specjalizująca się w sporach dotyczących majątku prywatnego i biznesowego oraz w sporach korporacyjnych, otrzymała nagrodę dla najlepszej firmy roku 2023 (Band 1 – Departments) w Polsce w kategorii: High…
czytaj dalej
08.11.2022
W dniu 10 listopada 2022 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.2022.2185) – tzw. Ustawa Deregulacyjna. Abstrahując od innych zmian, przewiduje ona nowelizację Prawa zamówień publicznych,…
czytaj dalej
07.11.2022
Jeśli chcesz wiedzieć: 18 listopada 2022 (piątek) | godz. 11.00 | platforma ZOOM | udział bezpłatny Zgłoszenia należy przesyłać do dnia 17 listopada do godz. 14.00 drogą mailową: kontakt@pytlakdeja.pl Działalność gospodarcza to dążenie do wypracowania jak największego zysku.W dobie galopującej inflacji należy…
czytaj dalej
26.09.2022
Dział sporów bankowych i finansowych naszej Kancelarii odniósł sukces w głośnej sprawie dotyczącej odmowy zezwolenia na rozpoczęcie działalności banku! Sprawa była niezwykła – nie tylko dlatego, że nowych banków nie tworzy się na co dzień, ale również dlatego, że miała ona kluczowe znaczenie dla sektora bankowości…
czytaj dalej
25.09.2022
W projektowanych zmianach przepisów KC i niektórych innych ustaw, jakie będą przedmiotem prac Rady Ministrów w IV kwartale 2022 r. (Wykaz prac legislacyjnych RM) pojawił się projekt stworzenia nowej, wartej zauważenia, instytucji – pełnomocnictwa opiekuńczego. Zmiany obejmą też inne…
czytaj dalej
14.09.2022
Chyba każdy słyszał już o nowelizacji KC, która weszła w życie 30 czerwca. Chcielibyśmy dziś zwrócić uwagę na najistotniejszą z perspektywy kancelarii procesowej zmianę: tę w zakresie przedawnienia przy zawezwaniu do próby ugodowej. Przypomnijmy: zawezwanie do próby ugodowej to czynność procesowa, która skutkuje wszczęciem postępowania pojednawczego,…
czytaj dalej
13.04.2021
W wyroku z dnia 10 listopada 2020 r. (sygn. akt V CSK 518/18) Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną Klientów Kancelarii OŻÓG // PYTLAK w sprawie o ogromnym znaczeniu dla ochrony praw współuprawnionych z akcji i udziałów. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę…
czytaj dalej
26.11.2018
Gdy sukcesja prowadzi do sporu o majątek Jednym z najczęściej dyskutowanych zjawisk społeczno-gospodarczych, dotykających założycieli firm rodzinnych, jest następująca obecnie zmiana pokoleniowa. Po blisko dwudziestu latach od rozpoczęcia transformacji, po okresie intensywnego budowania pozycji rynkowej,…
czytaj dalej
30.03.2018
Firma rodzinna to wielki kapitał, który w odpowiednim czasie warto przekazać w zaufane ręce osób najbliższych. Z badań polskiego rynku wynika jednak, że do skutecznej sukcesji biznesu prowadzonego w ramach rodziny dochodzi zaledwie w 30% przypadków.
czytaj dalej
28.03.2018
Cykl: Sprawa spadkowa w kraju lub poza granicami W poprzednim wpisie wskazałem na jurysdykcję krajową i prawo właściwe jako dwie bazowe kwestie, które należy precyzyjnie ustalić, aby móc prawidłowo rozstrzygnąć sprawę spadkową z elementem zagranicznym. Dziś skupię się na przybliżeniu zagadnienia…
czytaj dalej
27.03.2018
Cykl: Sprawy spadkowe z elementem zagranicznym W naszym cyklu poświęconym dziedziczeniu „ponad granicami” przechodzimy dziś do zagadnienia ustalania prawa właściwego. Jak wspomniałem przy okazji zarysowywania tej problematyki, chodzi tu o identyfikację państwa, którego prawo merytoryczne (materialne) będzie znajdowało zastosowanie do rozstrzygnięcia sprawy spadkowej,…
czytaj dalej
18.10.2017
Cykl: Spór między współudziałowcami Problemy, z jakimi muszą borykać się osoby współuprawnione do akcji lub udziałów w spółce, związane z ustawowym wymogiem działania przez wspólnego przedstawiciela, w znaczący sposób blokują możliwość wykonywania praw korporacyjnych.
czytaj dalej
13.10.2017
Cykl: Sprawy spadkowe z elementem zagranicznym Po przedstawieniu krajowych rozwiązań w przedmiocie jurysdykcji krajowej w sprawach spadkowych pora na omówienie regulacji unijnej. Na wstępie warto zauważyć, że mowa o akcie prawnym, którego uchwalenie zajęło wyjątkowo dużo czasu i było poprzedzone licznymi debatami w gronie specjalistów z wielu różnych…
czytaj dalej
21.09.2017
Powróćmy do tematu wykonywania praw korporacyjnych wchodzących w skład masy spadkowej. Przy mnogości udziałowców Kodeks spółek handlowych wymaga, aby wykonywanie takich praw odbywało się za pośrednictwem wspólnego przedstawiciela. W praktyce ten zamysł ustawodawcy może prowadzić…
czytaj dalej
14.09.2017
Cykl: Małoletni spadkobierca W poprzednim wpisie z cyklu “Małoletni spadkobierca” zarysowałem koncepcję obrony praw małoletniego spadkobiercy w przekształcanej spółce rodzinnej poprzez zwrócenie się do prokuratora z wnioskiem o wytoczenie powództwa mającego na celu zniweczenie uchwały o przekształceniu. Dziś chciałbym rozwinąć ten temat, wskazując przede…
czytaj dalej
24.08.2017
Cykl: Małoletni spadkobierca W dotychczasowych dwóch wpisach z cyklu „Małoletni spadkobierca” przedstawiłem problemy, z jakimi musi zmierzyć się małoletni spadkobierca blokowany w możliwości wykonywania odziedziczonych praw korporacyjnych w spółce rodzinnej. W poniższej notce chciałbym opisać jedno z możliwych rozwiązań tej sytuacji, na bazie autentycznych…
czytaj dalej
17.08.2017
Cykl: Spór między spadkobiercami Jak wspomniałem w jednym z poprzednich wpisów, spadkobranie w odniesieniu do praw korporacyjnych niesie ze sobą ryzyko powstania sytuacji, w której możliwość wykonywania tych praw zostanie skutecznie zablokowana do czasu ustanowienia wspólnego przedstawiciela współuprawnionych spadkobierców. To ustanowienie może z kolei okazać się…
czytaj dalej
25.07.2017
Cykl: Małoletni spadkobierca W niniejszym wpisie powracam do problemu wykorzystywania małoletniości spadkobiercy akcji jako karty przetargowej w walce o władzę w spółce rodzinnej. Opisywałem już, na kanwie doświadczeń Kancelarii, jak ograniczenia wynikające z prawa rodzinnego mogą zostać użyte do wyzucia małoletniego spadkobiercy z majątku spadkowego…
czytaj dalej
25.06.2017
Cykl: Spór między spadkobiercami Prawa wynikające z faktu bycia udziałowcem czy akcjonariuszem spółki, jako prawa majątkowe, mogą stanowić element spadku. Tak samo jak cała reszta spadku, do momentu przeprowadzenia jego działu, prawa korporacyjne są objęte współwłasnością spadkobierców. W tym miejscu zapewne…
czytaj dalej
13.06.2017
Cykl: Małoletni spadkobierca Spółki rodzinne ze swej istoty skupiają często akcjonariuszy lub udziałowców należących do różnych pokoleń. To zróżnicowanie może mieć dobre i złe następstwa. Z jednej strony obecność dzieci czy wnuków w spółce założonej przez seniorów rodu pozwala tym ostatnim na wczesne wprowadzanie…
czytaj dalej